inwestujonline

Od tysięcy lat złoto najbezpieczniejszym środkiem płatniczym

Może to być kupno dolarów, ale również powinno się zadbać o to, aby posiadać rzeczy namacalne, gdyż wpisy wirtualne (na przykład certyfikaty) to złudny pomysł, gdyż nadaje się co najwyżej na spekulacje (inwestycje krótkoterminowe). Za to prywatna własność jak choćby mieszkanie - to zawsze prezentuje jakąś wartość i do tego mogą to być elementy niezbędne do przeżycia prowadzenia działalności zarobkowej (samochód).

Złoto w sztabkach bywa minimalnie mniej kosztowne od ich odpowiedników w monetach bulionowych. Zakupić jednak powinno się monety wyłącznie bulionowe o możliwie jak największej rozpoznawalności w światowej skali, więc nie żadne okazjonalne pamiątki po Papieżu Polaku. Do wyboru mamy kilka monet bulionowych o światowym zasięgu, np.: australijski Kangur. Powinniśmy mieć się z daleka od wszystkiego co z Chin, tam dużo łatwiej o falsyfikaty.

Złoto jako inwestycja alternatywna

Zważajmy na to, iż w sytuacji bulionowych złotych monet nie ma dużego znaczenia tzw. stan menniczy oceny monety, liczy się jej ciężar, by nie ubyło kruszcu. Oczywiście im mniej zadrapań, tym prościej sprzedać monety. A dlaczego nie sztabki? W ich przypadku także należy zadbać o rozpoznawalność, stąd warto kupować nie lokalne wytopy, ale na przykład ze Szwajcarii, takie oznaczone znakiem Argor-Heraeus. Tu ważna sprawa: powinny to być sztabki mające akredytację LBMA.

Każda z tych sztabek posiada niepowtarzalny numer oraz powinna być zamknięta w hermetyczne opakowanie. Diler może dodać także dodatkowo certyfikat z niepowtarzalnym numerem sztabki, w sytuacji bilonu takowych specjalnych oznaczeń nie ma, dlatego i certyfikaty dużego sensu nie mają.

Handel złotem ma zerowy VAT, więc dla nas istotne jest to, by nabywać od spółek handlujących. Nabyć należy u dobrego dilera, a tych mamy w naszym kraju mało i trudno polecić takiego. Z pewnością w banku będzie dużo więcej kosztowało. Można kupić monety przy okazji wizyty w dużych miastach w siedzibie sprzedawcy, wcześniej umawiając się telefonicznie.