inwestujonline

Ciekawostki

Obligacje - czy warto

Obligacje Korporacyjne to dodatkowy rodzaj papierów wartościowych, które są wydzielane przez korporacje czy też wszystkie podmioty działalności ekonomicznej. Emitując obligacje, ich emitent obliguje się do ich okupienia od użytkowników, za ich pierwotną opłatę wraz z uzupełniającymi procentami. Do momentu wykupienie obligacji nie zajdzie, emitent jest trasatem jej nabywcy.

Obligacje korporacyjne formą oszczędzania

Nie ulega najmniejszej wątpliwości odsetki to wyłącznie jakiś z rodzajów świadczenia, równie dobrze mogą to być udziały w dochodach danego banku. Ciekawiącą propozycją są obligacje banków. Poprzez swoją wiecznotrwałą egzystencję na rynku tudzież trwałą sytuację pieniężną, banki są wiarygodnymi emitentami. Skutkiem tego, coraz gęściej ludzi w polskim Państwie, decyduje się na zakup obligacji kapitałowych, których emitentami są oczywiście banki.

Utrzymuje się zaledwie pytanie: gdzie kupić obligacje bankowe? Przyszły nabywca obligacji, może skorzystać z dwóch rynków: - Jeśli pozyskujemy obligację bezpośrednio od emitenta, przy współudziale przedstawiciela emisji (np.. domku maklerskiego), jest to rynek pierwotny obligacji. - W inny sposób kupna obligacji jest użycie systemu Catalyst.

Catalyst jest systemem, który dokonuje autoryzacji jak i obrotu wszelkimi dłużnymi zasobami finansowymi. Poprzez własne działanie jak i możliwości, ustrój Catalyst jest charakteryzowany jako rynek wtórny obligacji.

Wybór konkretnego rynku zależy od kontrahenci, nie zapominajmy wprawdzie, że układy takie jak Catalyst, mogą mieć nieznaczne opóźnienie przy rachowaniu. Dlatego też, najczęściej kupna obligacji, polecamy dokonywanie zakupu na rynku pierwotnym.